Přeskočit navigaci.
Homepage

Kašmír

Krásné kašmírské údolí a přilehlé hory jsou zároveň těžce zkoušenou oblastí. Kdysi budhistické, posléze převážně hinduistické a nakonec od 14. století na islám se obrátivší obyvatelstvo je v posledních letech vystaveno již několik desítek let trvajícím konfliktům. Tím je do značné míry poznamenán i turistický ruch v oblasti. Zatímco dříve navštívily Šrínagar a jeho okolí desítky tisíc turistů ročně, dnes se jedná o pouhý zlomek těchto čísel. I přes nepokoje ale indická vláda nikdy turistům vstup do oblasti nezakázala a ze statistik jasně vyplývá, že nebezpečí pro návštěvníky Kašmíru není v hlavních turistických oblastech velké.

Šrínagar

Město Šrínagar je přirozeným centrem kašmírského údolí. Pro své klima a pro svou krásu bývalo vítaným letním útočištěm pro slavné mughalské panovníky. Strávit několik dní na jezeře Dal s ubytováním na jednom z mnoha hausbótů, to je příjemná příprava před případnými treky. Návštěvy plovoucích trhů a Šalimarských zahrad je pak naprostou nutností.

Treky v oblasti

Východiskem pro většinu treků v oblasti je horské středisko Pahalgam. V posledních letech sem příliš turistů nezavítalo, ale to se může změnit, zlepší-li se politická situace. Mezi nejznámější a nejčastěji chozené treky lze zařadit i následující tří:

  • Trek z Pahalgamu k ledovci Kolahoi a jezeru Tar-Sar, nepříliš obtížný trek, který lze zvládnou za tři až pět dní. Vede alpinskými loukami k ledovci, nad kterým se tyčí stejnojmenná, více než pětitisícová hora.

  • Trek do vesnice Sumbal přes téměř čtyřtisícové sedlo Sonamous – maličko obtížnější trek hlavně díky přechodu zmíněného sedla
  • Trek k jeskyni Amarnath – toto je výlet, který lze sdílet s tisíci oddanými hinduistickými pouníky, pro něž je jeskyně nejposvátnějším místem v celém kašmíru.

O Indii

Rady a tipy na cestu

www.rajbas.eu, www.novy-zeland.i-pruvodce.eu, www.indie.i-pruvodce.eu, www.iran.i-pruvodce.eu, www.kavkaz.i-pruvodce.eu, Info Mapa stránek