Přeskočit navigaci.
Homepage

Himačal Pradeš

Himáčal Pradéš je území na jih od Ladáku. Himáláje zde již nedosahují takových výšek, zato krajina je neméně zajímavá. Oblastí prochází tři hlavní horské hřebeny, z nichž jen ten nejvyšší se může pochlubit vrcholy nad 6000 metrů. Hlavní základnou pro treky v oblasti je městečko Manali.

To je také dopravním uzlem, odkud lze pokračovat dále do Lehu, centra Ladáku. Nachází se na severu údolí Kulu. Treky z Manali kopírují staré stezky obchodníků a pastevců, užívané od nepaměti.

Manali však není jediným místem stojícím zde za zmínku. Velmi známým místem je Dharamsala, exilové sídlo tibetského dalajlámy, a její okolí. Další je údolí Spiti a Lahaul, a také oblast Kinnaur a údolí Sangla.

Treky v oblasti

Většina treků z Manali není tak obtížná jako v Ladáku. Sedla jsou nižší a denní úseky kratší. Výborně se hodí pro aklimatizaci před delšími a náročnějšími treky. Ovšem třeba pro trek kolem svaté hory Kinnaur Kailas to určitě neplatí…

  • Trek do údolí Čandra přes průsmyk Hampta – asi pětidenní nepříliš obtížný trek přes čtyřtisísový průsmyk, začínající jen kousek od Manali.
  • Trek do vesnice Malana, jejíž obyvatelé a jejich zvyky a víra se dodnes podstatně vymykají všemu v okolí. Vesničané mají své vlastní zvyky a zákony přetrvávající po staletí.
  • Trek z Udajpuru do Padumu – jeden z nejobtížnějších treků v oblasti přes téměř pětapůltisícové sedlo Kang La
  • Trek kolem svaté hory Kinnaur Kailas, menší sestry slavnější tibetské hory.

O Indii

Rady a tipy na cestu

www.rajbas.eu, www.novy-zeland.i-pruvodce.eu, www.indie.i-pruvodce.eu, www.iran.i-pruvodce.eu, www.kavkaz.i-pruvodce.eu, Info Mapa stránek